wtorek, 7 sierpnia 2012

"Meksyk od kuchni. Książka niekucharska".

Autorka: Susana Osorio-Mrożek
Tytuł: Meksyk od kuchni. Książka niekucharska.
Wydawnictwo Universitas
Kraków 1999, wyd I

Aby zrozumieć współczesność trzeba czasem odwołać się do przeszłości.


      Książka w ciekawy sposób przedstawia kuchnię meksykańską w ujęciu historycznym. Ukazuje zwyczaje ludów zamieszkujących tereny dzisiejszego Meksyku. Także te, które dzisiaj raczej nie przyniosłyby im chluby - nie da się zaprzeczyć, iż ludożerstwo było wówczas na porządku dziennym. Pomimo, iż dzisiaj w Meksyku raczej nie zostanie nam podana potrawka z kukurydzy i ludzkiego mięsa (kiedyś bardzo popularne danie), poznanie dawnych zwyczajów jest absolutną koniecznością na drodze do zrozumienia specyfiki współczesnej kuchni meksykańskiej.
      Opowieść rozpoczyna się już od Cziczimeków, których ostatnia wielka migracja rozpoczęła się w XII w. Nie powinno być specjalnym zdziwieniem, kuchnia była u nich domeną kobiet. Dym z paleniska źle wpływał bowiem na oczy, które u mężczyzn będących wojownikami i myśliwymi musiały być w dobrej kondycji.
      Mimo, iż w kuchni meksykańskiej możemy odnaleźć między innymi wpływy francuskie, włoskie, tureckie czy afrykańskie, książka skupia się głównie na powiązaniach pomiędzy kuchnią meksykańską i hiszpańską. Przede wszystkim dlatego, że po podboju Meksyku przez Hiszpanów ich wpływ na kuchnię meksykańską był naprawdę znaczący. 

       Głównym pożywieniem Mezoamerykanów była kukurydza. Uważano, iż z masy kukurydzianej bogowie uformowali pierwszego człowieka. Przypisywano jej ludzkie uczucia oraz pisano na jej cześć poematy. W Meksyku istnieje kilka odmian kukurydzy: biała, żółta, czerwona, czarna, błękitna. W książce zostały opisane także inne charakterystyczne dla kuchni meksykańskiej warzywa, owoce, zioła.
      Rzeczywiście tak jak podpowiada nam tytuł nie jest to typowa książka kucharska. Nie znajdziemy w niej bowiem wielu przepisów, a te które jednak zostały "przemycone"  będą pochodziły z XVII-XVIII wieku lub z jeszcze wcześniejszego okresu, z zachowaniem chociażby dawnych jednostek miary.
      Autorką książki jest Susana Osorio-Mrożek. Studiowała ona archeologię na Uniwersytecie Veracruz, zajmowała się również gastronomią i dietetyką. W 1986 roku była szefem kuchni dwu czołowych restauracji w Oslo i Stavanger w Norwegii.
W listopadzie 1999 roku książka  Meksyk od kuchni. Książka niekucharska  została uznana za Krakowską Książkę Miesiąca (jest to nagroda przyznawana od 1995 roku autorom krakowskim lub autorom piszącym o Krakowie - szczegóły).





2 komentarze:

  1. Jak brzmi tytuł książki w oryginale?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. W książce nie ma podanego tytułu oryginału. Autorka, będąc już żoną Sławomira Mrożka, mieszkała przez kilka lat w Polsce i tutaj została wydana ta książka. Myślę wię, że tytuł oryginału może brzmieć: "Meksyk od kuchni. Książka niekucharska". Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...